Češka pisateljica Alena Mornštajnová se v svojih delih loteva težkih, globokih tem, ob katerih tudi prekaljeni bralci ne moremo ostati ravnodušni. Gozd v hiši, njen četrti v slovenščino prevedeni roman, razkriva nemoč in stisko otrok, ki so za štirimi stenami prepuščeni različnim zlorabam. Ljudje, ki bi jih morali varovati in podpirati, postanejo njihovi krvniki.
Osamljena deklica odrašča na podeželju, blizu gozda. Dopoldneve preživlja ob babici, ki jo na vsakem koraku opomni na njeno odvečnost ter jo straši s tragičnimi vaškimi dogodki. Dedek, ki se s psom zadržuje v delavnici ali gozdu, deluje odmaknjeno, a vendar nadzoruje vse preostale prebivalce hiše. Ko zaradi neznosnih odnosov odide »očka«, deklica izgubi še zadnjega človeka, za katerega je mislila, da mu je mar.
Z vstopom v šolo se ji odpre nov svet, a doma ji strogo prepovedo druženje in pogovarjanje s komerkoli. Kljub temu pa na dan pridejo dokazi, da je bila zlorabljena. V sili, da bi nekoga obtožili, njeno stisko zlorabijo tudi institucije in zaprejo napačnega človeka. Deklici uspe doštudirati, se zaposliti, a v odnosih se nikakor ne znajde. Odloči se, da bo poiskala mamo, saj upa, da bo končno dobila odgovore. Ko ugotovi, da ima novo polsestro, ki jo bodo zaradi maminega odvajanja zaupali dedku in babici, se odloči, da bo prekinila peklenski krog zlorab.