Se tudi vam zdi, da je življenje na našem planetu prehitro in si želite najti malce utehe? Potem vabljeni k branju simpatične psihološke knjige, ki odraža duh sodobnega časa in prekipeva od modrosti ter duhovitih opazk.
Matt Haig (1973), britanski pisatelj in novinar, v okviru kratkih zapisov, ki so sestavni del 18 poglavij, razmišlja o tem, kaj nam v sodobnem času krade duševni mir in kako preživeti v svetu, ki od nas zahteva preveč.
Naj vam knjigo približam z besedami, ki jih je zapisal Matt Haig
1. »Konec koncev je od nekdaj tako, da se nekje na svetu vedno dogaja nekaj strašnega. Razlika je, da zdaj – po zaslugi kamer na telefonih, udarnih novic, družbenih omrežij in večne povezanosti s spletom – dogajanje, tudi če je oddaljeno, doživljamo neposredneje, siloviteje, intimneje kot prej.«
2. »Bodi uganka, ne demografsko povprečje. Bodi nekdo, ki ga računalnik ne pozna do konca. Ohrani empatijo. Ruši vzorce. Upiraj se robotskim težnjam. Ostani človek.«
3.»Nevroznanstvenik Daniel Levitin trdi, da nismo rojeni za večopravilnost, h kakršni nas spodbuja internetna doba.«
Knjiga je izšla leta 2020, pri Mladinski knjigi, v zbirki Upanje.
V slovenščino je prevedeno še eno delo zgoraj omenjenega avtorja, ki nosi naslov Zakaj je vredno živeti.
V kolikor vas je knjiga Zapisi o živčnem planetu nagovorila, vam utegnejo biti všeč tudi sledeče: Hvalnica počasnosti (avtor Honoré Carl), Starajmo se kot katedrala (avtor Bošnjaković Radivoje), Klop minevanja (avtor Reeves Hubert), Tišina ( avtor Kagge Erling), Gajba krompirja (avtorica Pavlin Natalija), Deset zlatih pravil : starodavna modrost grških filozofov o dobrem življenju (avtorja Soupious M. A. in Mourdoukoutas Panos), Zadnje predavanje (avtor Pausch Randy), Sreča v težkih časih (avtor Matthews Andrew), knjige hrvaškega pisca Bruna Šimleša …