Vabljeni na 25. domoznanski večer, na katerem bo profesor zgodovine, mag. Stane Okoliš spregovoril o Občini Medvode in njenih županih.
Krajevna občina Medvode je bila ustanovljena leta 1850 na podlagi začasnega avstrijskega občinskega zakona, ki so ga po odpravi podložništva izdali v prepričanju, da je svobodna občina temelj svobodne države. Z ustanovitvijo so bile občini poleg pristojnosti in nalog določene tudi meje, ki so jih začrtali po mejah katastrskih občin. Do druge svetovne vojne je Občina Medvode obsegala območja na desnem bregu reke Save. Večjih sprememb občinskih meja tudi pod nemško okupacijo ni bilo. Po koncu vojne predvojnih občin niso obnovili. Ko so leta 1952 v Medvodah ustanovili občinski ljudski odbor (ObLO), pa se je njegov obseg razširil tudi na levo stran Save. Po ukinitvi ObLO Medvode je bilo leta 1963 celotno območje občinskega ljudskega priključeno Skupščini občine Ljubljana – Šiška. Z demokratizacijo in osamosvojitvijo Slovenije ter celovito prenovitvijo lokalne samouprave je bila leta 1994 v mejah nekdanjega ObLO ponovno ustanovljena Občina Medvode.
Prve volitve v občinski zastop medvoške občine so bile 4. novembra 1850. Za njihovo izvedbo je bilo pristojno Okrajno glavarstvo v Ljubljani. Občina je imela 3.231 prebivalcev. Volilnih upravičencev je bilo 291, glasovalo pa je 40 volivcev v treh volilnih razredih. Za občinskega predstojnika oz. župana je bil izvoljen Jožef Jarc, p. d. Mrtanov iz Medvod, za občinska svetnika pa Janez Kavčič in Jožef Svoljšak. Poleg njih je bilo v občinski odbor izvoljenih še devet drugih odbornikov.
Na podlagi dopolnjene občinske volilne zakonodaje so bili v naslednjih letih do začetka druge svetovne vojne za župane, od leta 1933 pa za predsednike občine, izvoljeni: Janez Jamnik (1861), Jernej Kavčič (1876), Jurij Cvajnar (1879), Franc Svoljšak (1892), Jožef Šušteršič (1906, 1925, 1930), Alojz Žerovnik (1921), Franc Erjavec (1929), Franc Sešek (1936) in Franc Kokalj (1936).
Zadnji je pod nemško okupacijo ostal predstojnik občine kot občinski komisar. Kot vplivni posamezniki so bili predstojniki občine v glavnem večji posestniki in gostilničarji. Volilni boj za odborniška, svetniška in županska mesta je bil srdit zlasti v začetku 20. stoletja. Po drugi svetovni vojni so bili za volitve predsednikov ObLO Medvode in Skupščine občine Ljubljana – Šiška predlagani samo tisti kandidati, ki so imeli podporo Zveze komunistov. Na prvih svobodnih volitvah po ponovni uveljavitvi večstrankarske demokracije je bil leta 1990 za predsednika Skupščine občine Ljubljana – Šiška na listi Demokratične opozicije Slovenije (Demos) izvoljen Stanislav Žagar, ki je na lokalnih volitvah po novem zakonu o lokalni samoupravi leta 1994 postal tudi prvi neposredno izvoljen župan novo ustanovljene Občine Medvode. Na lokalnih volitvah leta 2014 ga je na županskem mestu nasledil Nejc Smole.