Odpiralni čas:    PON: 13.00-19.00,       TOR: 13.00-19-00,      SRE:13.00-19.00,      ČET: 8.00-15.00,     PET: 8.00-15.00,      SOB: 7.30-12.30

ODPOVEDANO: Zaznamovali so naš kraj: slovesno odkritje spominske plošče v čast dr. Branislavi Sušnik

28. 3. 2020 ob 19:00
V letu 2020 obeležujemo stoletnico rojstva dr. Branislave Sušnik, ki je kot antropologinja, jezikoslovka in raziskovalka v svetu znanosti, kulture in umetnosti  pustila pomembno sled. Njeno življenjsko delo obsega več kot 70 etnoloških monografij in člankov, za njene dosežke pa je leta 1992 prejela paragvajsko nacionalno nagrado za dosežke v znanosti, po njej so poimenovali celo ulico in izdelali poštno znamko.
Dr. Branislava Sušnik, dolgoletna direktorica etnografskega muzeja v glavnem mestu Paragvaja in vodja katedre za ameriško arheologijo in etnologijo v Asuncionu, je govorila kar osem indijanskih jezikov, manj znano pa je njeno življenje v rodnih Medvodah, kjer je živela približno deset let.

Dr. Branislava Sušnik se je rodila 28.marca 1920 v še danes stoječi hiši z balkonom na današnji ulici Cesta komandanta Staneta. Hiši naj bi se po domače reklo Pri Tosnik. Pri desetih letih naj bi se z družino preselila v Ljubljano, od tam pa jo je pot vodila na Dunaj, v Rim, Argentino in nazadnje v Paragvaj.

Kaj je vodilo mlado Medvoščanko do zavzete raziskovalke? in Kakšen je bil vpliv rodnega okoliša na oblikovanje osebnosti mladega dekleta? sta le dve od vrste vprašanj, ki si jih ljubitelji domoznanstva in dediščine postavljamo ob pripravah na odkritje njene spominske plošče. Ob kulturnem dogodku, ki se bo odvijal 28.3.2020, želimo raziskati delček zgodovine Medvod in predstaviti eno od pomembnih osebnosti, rojenih v Medvodah, našim bodočim rodovom. Dogodek in večletni projekt, s katerim želimo ohraniti kulturno dediščino Medvod in zajema odkritje več spominskih plošč, smo poimenovali Zaznamovali so naš kraj.

Vabimo vas k udeležbi na slovesnem dogodku v čast dr. Branislavi Sušnik s pričetkom ob 19. uri na sotočju Save in Sore za Knjižnico Medvode.

Častni pokrovitelj dogodkov ob obeležitvi 100-letnice rojstva dr. Branislave Sušnik je predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.

Pri pripravah na obeležitev sodelujemo Občina Medvode, Javni zavod Sotočje, Založba Malinc, Knjižnica Medvode in TV Medvode ter drugi posamezniki in ljubitelji dediščine.
Gorenjci.siLib.siEuropeana think culture Sotočje