Jesenske serenade: nastop ženske vokalne skupine Lipa

18. 9. 2019 ob 20.00
Jesenske serenade: nastop ženske vokalne skupine Lipa

Jesenske serenade bodo septembra v Medvodah gostovale že dvaintrideseto leto.

Svoj izvor imajo v Serenadah, ki jih je organizator prvič pripravil junija 1976 v sodelovanju s Trubarjevim antikvariatom. Mladim glasbenikom so se pridružili nadarjeni mladi igralci in skupaj so ustvarili štiri prijetne večere glasbe in poezije, ki jih je nato mnogo let oblikoval Tomaž Lorenz. Septembra 1978 so iz njih nastale Jesenske serenade, ki še vedno s svojimi štirimi večeri zapolnjujejo obdobje med koncem poletnih festivalov in začetkom koncertne sezone. Javni zavod Sotočje Medvode k programu Glasbene mladine Ljubljanske pristopa tudi z izborom zanimivih in primernih lokacij kulturne dediščine v Medvodah. Tako bodo tudi letošnji koncerti izvedeni v objektih lokalne kulturne dediščine, ki jih bomo pred samim koncertom na kratko predstavili.

Tretji koncert bo izveden 18. septembra ob 20. uri v Knjižnici Medvode, nastopila pa bo ženska vokalna skupina Lipa. Naslov koncerta je Vozi me vlak.

Zasedba skupina Lipa: Irma Hostnik, Katja Kotar Odlazek, 1. sopran, Eva Dobravec, Ana Kolarič, 2. sopran, Urša Poglajen, Zala Pavšič, 1. alt, Špela Pavlič Kos, Mateja Potrebuješ, Simonič, 2. alt. Umetniški vodja je Erik Šmid, koncert bo z besedo povezoval Dejan Pevčević, ki je tudi izbral besedila.

SPORED:

Jože Privšek, prir. Samo Ivačič:
Vozi me vlak v daljave (Aleksander Skale)

Prleška ljudska, prir. Janez Močnik:
Fse kaj lazi

Prekmurska ljudska, prir. Radovan Gobec:
Vöra bije

Prekmurska ljudska, prir. Katarina Pustinek Rakar:
Zrejlo je žito

Gustav Ipavec, prir. Radovan Gobec:
Predica (Anton Martin Slomšek)

Belokranjska ljudska, prir. Jakob Jež:
Igraj kolce

Ljudska iz Adlešičev v Beli Krajini, prir. Ambrož Čopi:
Se tičice lepo pojo

Belokranjska ljudska, prir. Matija Tomc:
Pobelelo pole

Ljudska, prir. Slavko Mihelčič:
Dolenjski furmani

Ljudska iz Koštabone v Istri, prir. Ambrož Čopi:
Jes ti bon kipila

Ljudska iz Ricmanj pri Trstu, prir. Walter Lo Nigro:
Dekle je pralo srajčke dvej

Slovenska ljudska, prir. Slavko Avsenik ml.:
Jaz pa pojdem na Gorenjsko

Peter Jereb, prir. Ana Tori:
Pevec (Vida Jeraj)

Peter Jereb, prir. prir. Ana Tori:
Zimska noč (Leopoldina Leskovec)

Rok Švab, prir. Nataša Kocjančič:
Ti in jaz (Adi Smolar)

Oto Pestner, prir. Andreja Hrvatin:
Vse je lepše, ker te ljubim (Elza Budau)

Adi Smolar, prir. Nataša Kocjančič:
Na travniku (Adi Smolar)

ŽENSKA VOKALNA SKUPINA LIPA deluje v okviru Pevskega društva Lipa Litija. V skladu s 133-letno tradicijo društva dejavno sooblikuje kulturno življenje v Litiji. Zavezanost zborovski glasbi in negovanje lokalne ustvarjalnosti so člani društva med drugim okronali ob 150-letnici rojstva litijskega skladatelja Petra Jereba, in sicer z izdajo notne zbirke njegovih skladb ter s koncertom, na katerem so bile te skladbe predstavljene. V preteklosti so dekleta že sodelovala z mnogimi zvenečimi imeni popularne glasbe, kot so Oliver Dragojević, klapa Šufit, rock skupina Bohem in Ansambel Roka Žlindre, v novembru pa so nastopile na seriji koncertov s Prifarskimi muzikanti (ob njihovi tridesetletnici delovanja). Najraje posegajo po dragocenostih iz zakladnice slovenske ljudske in umetne glasbe, v preteklosti pa so se veliko posvečale tudi raziskovanju klapskih napevov. Uspešno se udeležujejo festivalov doma in v bližnji soseski: leta 2015 so na festivalu Omišljanska rozeta prejele tretjo nagrado, tako po izboru občinstva kot tudi žirije. Med odmevnejše dosežke zasedbe sodi tudi posebno priznanje za izvedbo skladbe Jadro slovenske skladateljice Nane Forte na regijskem tekmovanju odraslih pevskih skupin novembra istega leta. Skupino sestavljajo Katja Kotar Odlazek, Irma Hostnik, Eva Dobravec, Ana Kolarič, Urša Poglajen, Zala Pavšič, Mateja Potrebuješ Simonič in Špela Kos. Njihov umetniški vodja je Erik Šmid.