Otvoritev razstave risb Luka Grudna z naslovom Linearno

29. 11. 2017 ob 19.30
Otvoritev razstave risb Luka Grudna z naslovom Linearno

Vabimo vas na otvoritev razstave slik Luka Grudna z naslovom Linearno.

Avtor na razstavi z enim zamahom, z enostavno, neprekinjeno, gladko tekočo linijo "na ogled postavi" dela, ki na prvi pogled spominjajo na ilustracijo. Že naslednji hip pa to mejo prestopijo, ker očesu ne dovolijo tako preprostega dojemanja pričujoče motivike. Ženska figura daje vznemirljiv vtis, saj jo avtor pospremi z živalsko podobo in skupaj motivirata gledalca v smeri bogatejšega, skoraj erotičnega razmišljanja. Sem in tja se pojavijo risbe, ki jih upravičeno imenujemo ilustracije, saj jih je avtor pripravil na podlagi besedil, nekakšnih sodobnih živalskih basni.

Starosta slovenske ilustracije Jelka Reichman je navdušena nad enostavno rešitvijo, prijetnostjo, spontanostjo, brez domišljavosti, čisto po otroško; kar je verjetno velik kompliment, saj so se slikarji vedno želeli približati otroški neposrednosti.
Na risbe in ilustracije posebej ali oboje hkrati lahko pogledamo tudi drugače – kot jih je na primer ob prejšnji razstavi opisala mag. Tatjana Oblak Miličinski: "... da so nekakšna mešanica rahločutnih ornamentov, ki krasijo stare slovenske vezenine ali celo podaljški nežnih vitic dežele, v kateri parijo eterična zeliščna olja skoraj mistični mali princi in nabiralci zelišč."

Predvsem so namenjene obiskovalcu, ki jih bo z lastno domišljijo odprl svojemu srcu.

Luka Gruden se je rodil v Dijonu, v Franciji. Njegova prva umetniška ljubezen je bila glasba, točneje igranje klavirja, vendar ga je po mladostni navdušenosti opustil in se posvetil risanju in slikanju. Zadnja leta se ukvarja predvsem z risbo (tudi ilustracijo) in razstavlja. Trenutno živi v Medvodah, zaposlen pa je v Muzeju sodobne umetnosti Metelkova v Ljubljani.

Razstava bo na ogled do 15. 12. 2017.

Vstopnine ni.