Dr. Eva Škobalj: Čuječnost in vzgoja

23. 5. 2018 ob 19.30
Dr. Eva Škobalj: Čuječnost in vzgoja
Dr. Eva Škobalj je rojena leta 1967 v Mariboru, kjer danes tudi živi in dela. Zaposlena je na Prvi gimnaziji v Mariboru kot profesorica španskega jezika. Po končani srednji šoli je nadaljevala študij na Filozofski fakulteti v Ljubljani, kjer je študirala etnologijo in španski jezik. Leta 2004 je opravila magisterij na področju kulturne antropologije in leta 2012 je pridobila znanstven naziv doktorice znanosti na oddelku za romanske jezike. Sočasno je aktivna na številnih drugih področjih. Poleg knjige Čuječnost in vzgoja, je napisala še tri knjige. Čarobno pletivo in Vrtnar sta pravljici za otroke in odrasle, v knjigi Svetnik pa so zbrane kratke zgodbe. Hkrati je bila pogosto prisotna z različnimi članki v časopisih in revijah.
S predstavitvami in referati sodeluje na mednarodnih konferencah predvsem na področju inovativnih pristopov v izobraževanju. Organizira predavanja, seminarje in delavnice za mladino, starše in učitelje na temo urjenja čuječnosti, reševanja konfliktov v razredu, kolektivu in v domačem okolju.

Beseda čuječnost je v slovenskem besedišču že od nekdaj, vendar se je v vsakodnevni komunikaciji redko uporabljala. V zadnjih letih se je začela pojavljati v novem kontekstu; o čuječnosti govorimo, kadar želimo opisati točno določeno notranje stanje človeka. To stanje lahko opišemo tudi kot notranjo budnost, zbranost in zmožnost koncentracije ter osredotočenja. Čuječnost je torej do neke mere poznana beseda, a ljudje jo bomo dodatno napolnili z novimi pomeni in razsežnostmi.

Predavanje ne bo razčlenjevanje vzgojnih modelov ali iskanje najprimernejšega med njimi, temveč bo usmerjeno k razmisleku, da se vzgoja vedno začne pri sebi in da z vsako spremembo, ki nastane kot posledica znanja, pozitivno vplivamo na našo okolico.

Vljudno vabljeni, vstopnine ni!